Ove godine navršilo se 140 godina od utemeljenja Hrvatskog planinskog družtva (HPD). Osnutkom HPD-a Hrvati su postali deveti narod svijeta i prvi u ovom dijelu Europe koji je imao svoju planinarsku organizaciju. Taj jubilej, čiji je pokrovitelj predsjednik RH dr. Ivo Josipović, obilježen je u subotu 26. travnja u Ogulinu i na Kleku.

Malo povijesti: nakon uspona na Klek u proljeće 1874. godine u Ogulinu, Johannes Frischauf, planinar i matematičar iz Graza, oduševljen ljepotom ogulinskog kraja, predložio je svojim domaćinima, Vladimiru Mažuraniću (sinu bana pučanina Ivana Mažuranića) i književniku Budi Budisavljeviću, da osnuju planinarsku udrugu. Hrvatsko planinsko društvo utemeljeno je u Zagrebu, kao jedna od najstarijih hrvatskih udruga.

N slikama: sl. 1 - Članovi PD Karlovac u društvu legendi hrvatskog planiinarstva, ekspedicionizma i alpinizma: Marina Salopek PD Karlovac (polaznica 9 planinarske škole PD  Karlovac), Joso Janaković PD Karlovac, dvostruki osvajač Mt. Everesta Stipe Božić, Mladen Kuka, predsjednik PD Karlovac, poznati hrvatski ekspedicionist Vladimir Mesarić Dado (himalajac, andinist itd.). sl. 2 - Članovi PD Karlovac na vrhu Kleka

140 godina hrvatskog planinarstva; PD Karlovac

140 godina hrvatskog planinarstva; PD Karlovac - 140 godina hrvatskog planinarstva; PD Karlovac

140 godina hrvatskog planinarstva; PD Karlovac